Projekt z Samorządem Województwa Wielkopolskiego

 

Nazwa: Młodzi ludzie – wielka pomoc

Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej w Poznaniu oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego współfinansują realizację zadania publicznego, którego głównym celem jest edukacja i aktywizacja szkolnej społeczności w zakresie tworzenia i działania młodzieżowego wolontariatu.

 

Widzimy ogromną potrzebę zaangażowania społeczeństwa do wspierania i aktywnej pomocy dla Pacjentów Hospicjum Palium. Bez edukacji i nagłośnienia potrzeb osób wymagających opieki paliatywnej, często w stanach terminalnych, trudno będzie zlikwidować albo chociaż skrócić kolejkę oczekujących na przyjęcie pod opiekę Hospicjum. Potrzebujemy pomocy w utrzymaniu i działaniu oraz rozbudowie naszego Hospicjum.

 

Chcemy przekonywać młodych wolontariuszy, że w prawdziwym życiu młodość i starość, zdrowie i choroba, życie i śmierć współistnieją i przeplatają się wzajemnie. Świadomość przemijania wyzwala w nas większą wrażliwość i otwartość na potrzeby osób chorych i słabszych. Chcemy właśnie tak przygotowywać młodych ludzi do prawdziwego życia, bez udawania, ale z otwartym sercem, chętnym do pomagania i działania.

 

Nasz wspólny projekt obejmować będzie:

  • Przygotowanie filmu edukacyjnego dla uczniów szkół podstawowych, wyjaśniającego pojęcia: hospicjum i wolontariusz.
  • Z filmem odwiedzimy uczniów klas od 4 – 6. Podczas spotkań opowiemy o naszym Hospicjum Palium i pokażemy jak łatwo można włączyć się do współpracy w ramach międzypokoleniowego motylego wolontariatu.
  • Zorganizujemy szkolenie dla liderów młodzieżowego wolontariatu (planowany termin 5 i 19 listopada 2016).