W maju w naszym hospicyjnym ogrodzie zrobiło się jeszcze bardziej kolorowo, a w naszym kalendarzu nie zabrakło licznych akcji i koncertów – zapraszamy do lektury krótkiego podsumowania tego, co działo się u nas w tym miesiącu.
Majówka
Miesiąc rozpoczęła majówka, postanowiliśmy uczcić ją także na Oddziale. Była piękna pogoda, słońce przyjemnie grzało – to był idealny moment na cieszenie się wiosną na naszych tarasach lub w ogrodzie. Nie zabrakło też domowych słodkości i ulubionych napojów – Wolontariusze odwiedzili Pacjentów z pysznościami. Hospicjum to też życie, a my dbamy o to, aby mimo trudów choroby, było jak najpiękniejsze!



Dzień Pielęgniarki i Pielęgniarza oraz Dzień Opiekuna Medycznego
W maju swoje święto obchodzą Pielęgniarki i Pielęgniarze oraz Opiekunowie Medyczni – osoby, które każdego dnia tworzą z nami Hospicjum Palium, będąc przy Pacjentach z profesjonalizmem, empatią i wrażliwością. W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło życzeń i drobnych niespodzianek. Dziękujemy Pielęgniarkom, Pielęgniarzom i Opiekunom Medycznym za Waszą pełną zaangażowania pracę i składamy najserdeczniejsze życzenia!




Wolontariusze w akcji
Maj obfitował w liczne akcje i wydarzenia plenerowe. Wraz z naszymi Wolontariuszami w tym miesiącu byliśmy na Majówce na os. Piastowskim, na Inauguracji Poznańskich Dni Rodziny i na imprezie “Dbamy o Mamy” w Zalasewie. Każde z tych wydarzeń to morze uśmiechów, wiele wspaniałych rozmów i poznanych osób. Nasi Wolontariusze zarażali pozytywną energią i opowiadali o naszej misji i codziennej pracy. No i oczywiście nie zabrakło kiermaszu rękodzieła i warsztatów malowania motyli – powstało wiele pięknych motylków!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami – zwłaszcza Wolontariuszom, którzy poświęcili swój wolny czas, aby wspierać naszą działalność – podczas wydarzeń lub działając “na zapleczu”, szykując wszystko co przydaje się podczas akcji.










Słodkie tradycje na Oddziale
A na Oddziale nasi Wolontariusze Medyczni kontynuują słodkie tradycje – każdy piątek to domowe pyszne wypieki! Oprócz tego celebrujemy każde urodziny babeczką ze świeczką i drobnym upominkiem, Czasem takie pozornie drobne gesty potrafią rozświetlić cały dzień.



Rewolucje w ogrodzie
W ramach akcji “Zasiej dobro-zbieraj radość” otrzymaliśmy sadzonki krzewów i drzew owocowych, które zostały zasadzone w naszym ogrodzie! Do akcji włączyło się wiele wspierających nas szkół i organizacji. Nie spodziewaliśmy się aż tak imponującego odzewu.
Następnie odwiedziła nas ekipa Wolontariuszy z firmy VitalAire Polska, którzy z zapałem chwycili za łopaty i zasadzili w naszym ogrodzie krzewy i drzewka. Drzewa owocowe – jabłonie, wiśnie, czereśnie i grusze zostały posadzone na skarpie przy parkingu, a krzewy owocowe – porzeczki, agrest, maliny oraz borówka – w ogrodzie. Dzięki temu Pacjenci będą mogli podziwiać wspaniałe widoki w ogrodzie, a także z okien pokoju. Podczas spaceru można będzie zrywać świeże owoce prosto z krzaka.
Nasze tarasy także nabrały kolorów! Zawitały na nich piękne pelargonie od Szała 127, które przez całe lato będą cieszyć oczy naszych Pacjentów, ich Bliskich i zespołu Hospicjum.
Takie akcenty sprawiają, że nasza przestrzeń staje się jeszcze bardziej domowa. A w miejscu, gdzie tak ważny jest każdy moment, możliwość spędzenia czasu na ukwieconym tarasie ma naprawdę wyjątkowe znaczenie.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą ogrodniczą inicjatywę!












Wolontariat pracowniczy
W tym miesiącu wspierające nas firmy z sercem i empatią włączyły się w nasze działania. Odwiedzili nas z darami przedstawiciele firmy Mars Polska, Oddział Gumy do Żucia – otrzymaliśmy balsamy i żele specjalistyczne dla Pacjentów, które już trafiły na Oddział, gdzie przydadzą się podczas codziennej pielęgnacji.
Firma Hama Polska i ARDOR – Fundacja im. Mikołaja Koteckiego wsparli naszą zbiórkę na samochód! Planujemy zakup samochodu, który będzie wykorzystywany do komfortowego transportu medycznego oraz do spełniania “małych” marzeń Pacjentów – takich jak odwiedzenie ulubionego miejsca.
Serdecznie dziękujemy wszystkim firmom zaangażowanym w działalność na rzecz Hospicjum!



Wyjątkowa darowizna od społeczności Uniwersytetu Ekonomicznego
Mieliśmy zaszczyt gościć w Hospicjum Panią Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – Prof. dr hab. Barbarę Jankowską. Dzięki organizacji tradycyjnego Balu Seledynowego, od społeczności Uniwersytetu otrzymaliśmy darowiznę – 45 960,84 zł. Tegoroczne wydarzenie, wpisujące się w jubileusz 100-lecia Uczelni, było pięknym spotkaniem tradycji z nowoczesnością, a także wyrazem wrażliwości społecznej, solidarności i troski o drugiego człowieka.
Dziękujemy wszystkim Organizatorom, Partnerom, Sponsorom i Uczestnikom Balu za zaangażowanie, życzliwość i otwartość na potrzeby innych. Gratulujemy całej społeczności Uniwersytetu jubileuszu i dziękujemy za Wasze wsparcie.

Motyle zamiast kwiatów
Z okazji 50 rocznicy ślubu Państwo Jadwiga i Włodzimierz Ciesielscy postanowili wesprzeć Hospicjum. W tym wyjątkowym dniu poprosili, aby bliscy zamiast kupna kwiatów, wsparli naszą działalność. I w ten oto sposób udało im się zebrać kwotę 4 900 zł. Serdecznie dziękujemy Państwu Ciesielskim oraz wszystkim, którzy w ten wyjątkowy sposób uczcili piękny jubileusz. Życzymy Państwu kolejnych pięknych wspólnych lat przepełnionych miłością i radością!
Wolontariat szkolny
Wolontariusze szkolni licznie zaangażowali się w akcję “Zasiej dobro-zbieraj radość” obdarowując nas sadzonkami krzewów i drzew. Dzięki nim w naszym ogrodzie rosną nowe piękne rośliny!
W tym miesiącu odbyły się u nas także warsztaty malowania motyli – odwiedziła nas grupa Uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Poznaniu. Opowiedzieliśmy o naszej misji, o sposobach na pomaganie – także o tym w jaki sposób uczniowie mogą się zaangażować w nasze działania. A potem chwyciliśmy za farby i powstały motylkowe cuda!
Dziękujemy także społeczności szkolnej z Zespołu Szkół im. Jadwigi i Władysława Zamoyskich w Rokietnicy – otrzymaliśmy kosmetyki, ciastka, kawy, herbaty, materiały biurowe i inne potrzebne nam artykuły oraz Szkole Podstawowej Cogito – za dary: środki higieniczne, które przydadzą się w codziennej opiece nad Pacjentami.
Dziękujemy Nauczycielom i Uczniom zaangażowanym w działalność wolontariacką!



Koncerty
Oczywiście w maju nie mogło zabraknąć koncertów dla Pacjentów. W tym miesiącu w naszym holu wystąpił Pan Zenon Ciosek (gitara) solo, a także w towarzystwie Pani Małgorzaty Wojdat (wokal). Na gitarze zagrał i zaśpiewał także Pan Mariusz Czyż. Pan Zenon i Pan Mariusz regularnie odwiedzają Hospicjum, aby swoją muzyką nieść radość Pacjentom.
W tym miesiącu nasz hol wypełniły także piękne dźwięki muzyki w wykonaniu Zespołu Wokalnego Amadeusz, składającego się z uczniów Szkoły Podstawowej nr 90 im. hr. Władysława Zamoyskiego w Poznaniu. Były hity z filmów Disneya, utwory śpiewane solo i całym zespołem, a także grane na instrumentach. Było pięknie!
Dziękujemy wszystkim Artystom, którzy dzielą się z nami swoim talentem!

Bieg Motyli
W tym roku dla Hospicjum pobiegniemy już po raz 9! Tegoroczny Bieg odbędzie się 27 września 2026, nad Jeziorem Maltańskim. Już wkrótce rozpoczną się zapisy na Bieg – po więcej informacji zapraszamy na stronę Biegu:

