Wyjątkowy koncert

6 lutego w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbył się wspaniały, jubileuszowy koncert dla Przyjaciół i Dobrodziejów Hospicjum Palium.
Bardzo dziękujemy wykonawcom, którzy oczarowali słuchaczy nade wszystko profesjonalizmem, wyraźną miłością do muzyki i bezinteresownością. Jesteście fantastyczni!
Uśmiechamy się do naszych najmłodszych wolontariuszy z motylego wolontariatu, bo to oni zadbali o komfort nas wszystkich w dniu koncertu.
Pozdrawiamy serdecznie wszystkich uhonorowanych złotymi i srebrnymi motylami – bez Was, Dobrodziejów i naszych Przyjaciół, nie udałoby się nam zrealizować tak śmiałych marzeń jak rozbudowa Hospicjum.
Zatem ruszamy znowu, pełni nadziei, bo wiemy, że nie jesteśmy sami. Hospicjum Palium to dzieło nas wszystkich, niech więc rośnie!

Dziękujemy i do zobaczenia za rok!

W imieniu wszystkich wolontariuszy,
Agnieszka Kaluga

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz relacji:


### Słowo Profesora Jacka Łuczaka:

Hospicjum to nie instytucja, ale idea całościowej opieki paliatywnej, otulającej delikatnym płaszczem cierpiącą osobę z jej obolałym ciałem, zranioną psychiką i udręczoną duszą.

Co roku wspieranie idei hospicyjnej odbywa się w tej cudownej Auli Uniwersyteckiej, gdzie rozbrzmiewa piękna, kojąca muzyka nagradzająca za troskę i ofiarność wszystkich darczyńców, którzy czynią dobro przysparzając środków Polskiemu Towarzystwu Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu. To dzięki otwartości ich serc można polepszyć życie cierpiących chorych, pomóc ich bliskim i otoczyć opieką osierocone dzieci, jak również rozbudowywać nasze Hospicjum Palium, aby nie brakowało już miejsc dla pilnie potrzebujących pomocy.

Koncertów tych, skupiających także osoby przeżywające żal po stracie najbliższych oraz tych, którzy leczą i opiekują się chorymi, personel medyczny i wolontariuszy – stanowiących już w Polsce ruch społeczny Motyli Wolontariat – łączy pragnienie nie tylko pomagania chorym, ale i spełniania ich marzeń. Ten dwudziesty już koncert w wykonaniu wspaniałej orkiestry doskonałych solistów i jak zawsze niezwykłej osoby prowadzącej jest szczególnym darem.

Logo towarzyszące koncertom, na plakatach i biletach, zapożyczone z impresji malarskiej brytyjskiej lekarki profesora psychiatry, Marion Wayn, świetlistymi kulami i promieniami zsyłanymi z niebios symbolizuje Kenosis (ogołacające cierpienie) i Redemption (odkupienie) napełnia nasze serca nadzieją.


### Galeria zdjęć:

Kliknij na wybrane zdjęcia, aby je powiększyć

fot. Waldemar Wylegalski














Kliknij na wybrane zdjęcia, aby je powiększyć

fot. Jarosław Wagner















### Nasze kolejne plany:

Planujemy utworzenie nowego 23-łóżkowego oddziału medycyny paliatywnej z laboratoriami i stworzenie oddziału geriatrycznego. W ponad półmilionowym Poznaniu, jesteśmy jedynym oddziałem opieki paliatywnej z 37 łóżkami dla ciężko chorych i umierających pacjentów. Codziennie odbieramy po kilkanaście telefonów o potrzebie umieszczenia chorego na oddziale, a nie mamy dla niego łóżka.

Dla pana prof. Jacka Łuczaka – lekarza i twórcy opieki paliatywnej w Poznaniu – jest to autentyczny ból. Czas umierania jest częścią życia i wymaga pełnego miłości pochylenia się nad człowiekiem, jest momentem wielkiej odpowiedzialności w opiece i leczeniu ciężko chorego pacjenta oraz wspieraniu osób bliskich.

Twórzmy razem miejsce, które będzie śladem naszego Miłosierdzia.


### Wesprzyj i Ty nasze Hospicjum:


### Program koncertu:


KLIKNIJ NA MINIATURĘ, ABY OTWORZYĆ BROSZURĘ


### Laudacje:

Podczas Koncertu, jak co roku zostały wręczone Złote i Srebrne Motyle oraz odznaczenia dla 5 Przyjaciół Hospicjum.

### ZŁOTE MOTYLE HOSPICJUM PALIUM

**Krystyna Dylewska**
Skromna, cicha, obdarzona wielkim sercem i talentem pacjentka Ośrodka Dziennej Opieki im. Joanny Drażby Hospicjum Palium. Od wielu lat maluje piękne obrazy, kartki pocztowe i zaproszenia – łącznie to już około 5000 prac. Jej artystyczne dzieła cieszą chorych, ich bliskich i personel Hospicjum, a także pomagają w pozyskiwaniu środków wspierających Hospicjum Palium.

**Bernadetta Gliszczyńska**
Od wielu lat związana z działalnością hospicyjną. W swojej barwnej osobie łączy entuzjazm, empatię i troskę potrzebną, by służyć ważnym inicjatywom, projektom, a przez to ludziom w potrzebie. Szczególnie dotyczy to chorych, ich bliskich oraz tych, którzy posługują własną osobą – również dzięki otwieraniu dostępu do przeżyć muzycznych. Służy ludziom zgromadzonym wokół Hospicjum Palium, wspierając działania Motylego wolontariatu i całego zespołu Hospicjum.

**Zygmunt Garstecki**
Prezes POL–CAR. Od wielu lat w sposób szczególny wspiera działalność Zespołu Hospicjum Domowego i Motylego wolontariatu. Świadczą o tym przekazywane do użytkowania pojazdy wraz z serwisowaniem ze znacznymi ulgami oraz dbałość o optymalny dobór przydatnych aut – to wszystko ma wpływ na jakość opieki nad chorymi oraz działalność PTOP OP.

**AQUANET**
Działalność wspierająca Hospicjum Palium przez Pana Prezesa Pawła Chudzińskiego i pracowników wyróżnia się organizowaniem oryginalnych akcji dla pozyskania środków oraz stałym, bardzo aktywnym współdziałaniem we wszystkich podejmowanych przez Motyli wolontariat akcjach na rzecz Hospicjum. Na AQUANET możemy liczyć zawsze!

**Prof. UAM dr hab. Justyna Wiland –Szymańska**
Pani Profesor, Dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, od lat zaangażowana we wspieranie działalności Hospicjum Palium. Starannie i z rozmachem przygotowywane „Majówki w Botaniku”, wraz z partnerstwem Hospicjum, wpisane są od lat w kalendarz ważnych wydarzeń w życiu Poznaniaków. Są też wspaniałą okazją do pozyskiwania sympatyków dla działalności Hospicjum oraz środków na rzecz cierpiących.

**Lions Club Poznań New Design**
Grupa młodych, pięknych, utalentowanych i bardzo pracowitych kobiet, które w 2013 roku powołały do życia Lions Club New Design. Od początku istnienia klubu bardzo intensywnie i różnorodnie wspierają Hospicjum Palium. Wiele godzin, sił i środków poświęciły na pielęgnację zieleni w Hospicjum. Tworzą wspaniałe wydarzenia, jakimi są „Bajkowiska” – cudowne, z rozmachem przedsięwzięcia dla dzieci naszego miasta. Dochód z Bajkowisk już po raz drugi przeznaczony został na rzecz Hospicjum. Dzięki nieprzeciętnemu zaangażowaniu członkiń Klubu mogliśmy idee hospicyjne rozpropagować poza granice naszego kraju. Po cichu śmiejemy się, że Lions Club New Design powstał tylko po to, żeby pomagać Hospicjum Palium.

**Lucyna i Jan Białkowscy**
Wyjątkowe małżeństwo, które od dwóch lat jest związane z Hospicjum Palium. Państwo Białkowscy dzielą się tym, co mają z potrzebującymi, a tego, co robią dla Pacjentów Hospicjum i ich Rodzin, nie sposób przecenić. W swoim „letnim” domu pozwalają stworzyć wypoczynek dla dzieci pacjentów i dla samych chorych, finansują również rozmaite potrzeby tych dzieci. Sfinansowali także zakup specjalistycznego samochodu dla potrzeb pacjentów i wolonatriatu.
Dopełnieniem tego obrazu jest fakt iż, mimo niemałej odległości miejsca zamieszkania w stosunku do Hospicjum, co najmniej raz w tygodniu pan Jan przywozi specjalne, ulubione jedzenie dla Wojtka, pacjenta Hospicjum Palium, przygotowane przez panią Lucynę.

### SREBRNY MOTYL HOSPICJUM PALIUM

Zarząd Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu przyznaje Sarianie Sysce, uczennicy I klasy Technikum Ekonomicznego w Poznaniu, honorowe odznaczenie “Srebrnego Motyla”.
Uzasadnienie:
Sara przyszła do Hospicjum rok temu, właściwie “za karę”. Jej Mama chciała, żeby w ferie zimowe córka robiła coś sensownego. Sara na początku przychodziła trochę z “musu”. Po paru dniach wciągnęła się w nasze działania i nawet nie zauważyła jak minęły ferie. Prawdziwa pomoc i praca na rzecz Hospicjum rozpoczęła się po feriach. Nie musiała tu przychodzić, ale chciała. Brała aktywny udział w każdej akcji, w swojej szkole promowała wolontariat. Poświęcała Hospicjum każdą wolną chwilę, nawet w letnie wakacje. Przodowała w wielu zadaniach i akcjach. Nigdy nic nie było dla Niej za trudne. W ubiegłym roku ukończyła szkolenie dla młodzieżowych liderów wolontariatu. Sama mówi, że od kiedy jest w Hospicjum, zaczęła bardziej się uśmiechać, ma wielu przyjaciół, jest odważniejsza i otwarta na nowe wyzwania.

### PRZYJACIELE HOSPICJUM

**Krzysztof Janowski**
Człowiek, który jako prezes Spółki „Targowiska” zawierzył „Motylemu wolontariatowi” i pozwolił stworzyć na poznańskich targowiskach działania na rzecz Hospicjum Palium. Udostępnił stoiska, zachęcił swoją wielką przychylnością do kontynuowania akcji „Książka i motyl za wsparcie dla Hopsicjum”. Od maja do października mnóstwo wolontariuszy i mieszkańców Poznania włącza się w pomoc – raz dając książki, raz wrzucając datki. Pan Krzysztof wciągnął „Motyli wolontariat” do działań na Starym Rynku w ramach odbywających się tam parę razy w roku Jarmarków. Pozwalał nam szerzyć idee hospicyjne w miejscach, gdzie wcześniej nikt nie odważył się tego robić.

**Lions Club Hannover Eilenriede**
Poznaliśmy się stosunkowo niedawno, bo w połowie ubiegłego roku, jednak wyjątkowa determinacja naszych niemieckich Przyjaciół, ich zaangażowanie, konsekwencja w działaniu pozwoliły stworzyć w Hanowerze przepiękne wydarzenie, jakim był koncert pt. „Polskie Święta” z udziałem niemieckich i polskich artystów. Całkowity dochód z koncertu, 10 tysięcy euro, przeznaczyli na wsparcie dla Pacjentów naszego polskiego Hospicjum. Wsparcie Lions Club Hannover Eilenriede to również dowód na to, że dobro nie zna granic i tylko od relacji między ludźmi zależy, jaki będzie miało wymiar i siłę.

**Prof. dr hab. med. Krystyna Pecold**
Krajowy specjalista w zakresie okulistyki. Od wielu lat nie tylko bezinteresownie pomaga w swojej specjalizacji hospicyjnym chorym i ich bliskim, ale poprzez osobiste zaangażowanie w działalność sponsorującą (w tym propagowanie materiałów) przysparza środków na funkcjonowanie Hospicjum Palium.

**Mgr Piotr Bogacz**
Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych i Eksploatacyjnych Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego. Przez wiele lat swoim doświadczeniem i wiedzą wspomaga wszelkie działania inwestycyjne i zadania podejmowane przez PTOP OP, mające na celu zaopatrzenie w sprzęt oraz rozbudowę Hospicjum Palium. Wszystko z myślą o podwyższeniu jakości życia ciężko chorych Pacjentów.