30 lat PTOP

14 września odbyła się w Poznaniu Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „30 lat Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej- akademicka opieka paliatywna i wspierająca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Prezydent Miasta Poznania. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń, podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz przedstawienia najważniejszych postulatów dotyczących przyszłości opieki paliatywnej gości. Wśród wielu znakomitych gości znaleźli się Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, Prorektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Michał Musielak oraz Dziekan Wydziału Lekarskiego I prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska.

Podczas Konferencji w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Pani Minister odznaczyła twórcę Hospicjum Palium prof. dr hab. Jacka Łuczaka Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest to uhonorowanie pracy Pana Profesora na rzecz drugiego człowieka oraz stworzenia i ogromnego wpływu na rozwój opieki paliatywnej w Polsce. Dzięki Profesorowi powstał pierwszy w Polsce Oddział Opieki Paliatywnej oraz Hospicjum Palium. Do tej pory Profesor jest dla nas wszystkich Nauczycielem. Jego postawa względem drugiego, cierpiącego człowieka jest wzorem, do którego dążymy w naszych codziennych działaniach.

Podczas Konferencji Złotym Motylem oraz tytułem Osoby z Sercem zostały wyróżnione również osoby, które podczas ostatnich 30 lat w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju opieki paliatywnej i wspierały Hospicjum Palium.