Opieka paliatywna ma na celu aktywne, oparte na współczuciu dla chorego i zrozumieniu jego potrzeb roztoczenie płaszcza (z łac. palium) wszechstronnych działań, ochraniających ciepiącego chorego i jego rodzinę, zapewniających poprawę życia i godne umieranie. Towarzystwo Opieki Paliatywnej respektuje prawo do życia w obliczu zbliżającej się śmierci, jest przeciwne eutanazji, nie popiera jednak działań zmierzających do przedłużania gasnącego życia za wszelką cenę.

profesor

Prof. dr hab. n. med. Jacek Łuczak

Nasze Stowarzyszenie działa samodzielnie od 1996 roku.
Największym osiągnięciem było doprowadzenie wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Opieki Społecznej, Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu i Szpitalem Klinicznym Przemienienia Pańskiego do utworzenia Hospicjum Palium oraz stałe wspieranie działalności tej instytucji.

W 2005 roku przyznano nam status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)

Dzięki staraniom wielu osób i instytucji, oraz zaangażowaniu naszego Stowarzyszenia, w czerwcu 2014 roku otwarto nowy oddział, dzięki któremu powiększyła się o 13 łóżek liczba miejsc dla pacjentów.