Oxygenus

8 października 2017 r. w Auli Nova odbył się koncert charytatywny “Oxygenus fly”, zorganizowany przez Stowarzyszenie im. Jędrzeja Śniadeckiego, Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego.

Jacek Kortus, Krzysztof Meisinger oraz Wiesław Prządka wykonali Koncert na bandoneon, gitarę i fortepian Astora Piazzolli. Była polska muzyka dawna w wykonaniu Poznańskich Słowików pod batutą Macieja Wielocha oraz występ słynnego belgijskiego kontratenora Dominique Corbieu. Razem ze swym zespołem Laferata Sferica zaprezentował on utwory mistrzów włoskiego baroku. Zwieńczeniem koncertu było współne wykonanie przez gości z Belgii i Poznańskich Słowiki dwóch kompozycji Alessandro Scarlatteiego i Giovanniego Bononciniego.

Tradycyjnie też podczas koncertu wręczono statuetki Oxygenusa. Otrzymali je aktorka i wokalistka Ewa Błaszczyk oraz pionier polskiej opieki hospicyjnej, twórca poznańskiego Hospicjum Palium prof. Jacek Łuczak. Statuetkę przyznano mu za niespotykaną niezłomność, determinację i budowanie w świadomości polskiego społeczeństwa tego jak ważna w dzisiejszych czasach jest opieka hospicyjna i paliatywna. W związku z nieobecnością profesora Jacka Łuczaka statuetkę odebrała jego żona Ewa Łuczak.

Serdecznie dziękujemy kapitule Stowarzyszenia Oxygenus za uznanie i tym samym wsparcie działań prof. Jacka Łuczaka.

fot. Waldemar Wylegalski

Pani Ewa Błaszczyk otrzymała również od nas pięknego hospicyjnego motyla. W podziękowaniu Pani Ewa przekazała motyla z podpisem na licytacje wspierające Hospicjum Palium. Dziękujemy!